Jarmark Franciszkański

Historia Jarmarku

W 2000 r. opolscy bracia podjęli inicjatywę organizowania każdego roku we wrześniu Jarmarku Franciszkańskiego. Inspiracją był Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa (Milenium) oraz lokalne potrzeby, zarówno duchowe, jak i materialne. Jarmark Franciszkański – Dni Radości Chrześcijańskiej organizowane w przestrzeni miasta wokół kościoła i klasztoru braci mniejszych przyciągają co roku wielkie rzesze sympatyków naszej opolskiej świątyni.

Po raz pierwszy Jarmark Franciszkański został zorganizowany 20 lat temu i trwał od 30 września do 1 października. W programie Jarmarku znalazła się m.in pantomima o św. Franciszku oraz występ zespołu “Boża Podszewka”.

Nowością na drugim Jarmarku Franciszkańskim był, zaprezentowany po raz pierwszy Hymn św Franciszka, skomponowany przez p. Czesława Płaczka do słów ks. Stanisława Bułanowskiego. Hymn radośnie śpiewali wszyscy uczestnicy kolejnych osiemnastu Jarmarków. Do 2003 roku organizacją Jarmarków zajmował się ojciec Krescencjusz Sławomir Rutowicz przy współudziale Estrady Opolskiej.

Do dziś wielką atrakcją Jarmarków są balsamy kapucyńskie, specyfiki ojca Grzegorza Sroki oraz chleb ze smalcem, który od 2004 roku przygotowują członkowie miejscowej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. W tymże roku zostały również otwarte ogrody klasztorne, a do programu Jarmarku włączono przysmaki kuchni polowej i kołacz śląski. W roku 2006, w czasie trwania siódmego Jarmarku Franciszkańskiego atrakcją stały się “krówki franciszkańskie” wprowadzone do programu przez ojca Piotra Dariusza Mędraka OFM, który był ówczesnym gwardianem klasztoru.

Kolejne Jarmarki Franciszkańskie (ósmy, dziewiąty i dziesiąty) mocno zapadły w pamięć ze względu na prowadzone w tym czasie prace renowacyjne wnętrza i elewacji kościoła. Podczas jedenastego Jarmarku Franciszkańskiego w roku 2010, pojawiła się możliwość dzierżawy pojedynczych stoisk handlowych oraz rezerwacja tych powierzchni poprzez stronę internetową klasztoru. Od roku 2017 organizacją Jarmarku zajmuje się obecny gwardian klasztoru ojciec Miron Grzegorz Górecki OFM.

Od tego czasu, znacząco wzrosła ilość wystawców, a ekspozycja Jarmarku przesunęła się w kierunku Rynku i Placu Wolności. Jarmark Franciszkański posiada swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat zgodny z franciszkańskimi tradycjami. Jarmark Franciszkański wpisał się już na stałe w kalendarz kulturalny miasta Opola i jest rozpoznawalnym wydarzeniem nie tylko w naszym mieście ale również na terenie całego kraju. Przed nami nowe cele i wyzwania! Serdecznie zapraszamy na coroczne wydarzenie, jakim jest nasz Jarmark Franciszkański!

Scroll to Top